1200 TL ve üzeri siparişlerde ÜCRETSİZ kargo – 7 iş günü içinde teslimat – Teslimattan sonraki 14 gün içinde değişim imkanı

Dünyanın en değerli tekstil ürünü - Kaşmir

Blog Peter Greša

Tarihte kaşmir her zaman şıklığı ve güzelliği ile eşsiz bir yere sahip olmuştur. Nadide el dokuması paşmina şallar ve muazzam kaşmir kazaklar ortaçağda yalnızca kalbur üstü kesimin sahip olabildiği bir ayrıcalıktı.

Kaşmirin oldukça ilginç bir hikayesi vardır. Kaşmir, Hindistan'ın aynı isimdeki Kaşmir bölgesindeki dokuma ustaları tarafından 16. yüzyıldan beri dokunmasına rağmen asıl anavatanı Çin ve Moğolistan sınırlarındaki Himalaya dağlarıdır. Yaylalardaki keçiler altı ay süren zorlu kış mevsimi ve -40 dereceye varan dondurucu soğuklara karşı göğüs bölgelerinde, boyun altından karınlarına kadar uzanan kısımda oluşan incecik ipeksi tüylerle korunurlar. İşte bu yumuşacık, ipeksi ve sıcacık tutan tüyler kaşmirin ham maddesini oluşturmaktadır.

Avrupa'da kaşmir

Kaşmir, Avrupa'da Bizans İmparatorluğu zamanında tanınmış, altın çağını ise 19. yüzyıl başlarında Paris'te en moda olduğu zamanlarda yaşamıştır. Daha sonraki dönemde Çin'den ithal edilen ham kaşmir İngiltere ve Fransa'da işlenmeye başlanmış ve uzun yıllar boyu moda dünyasının en değerli aksesuarlardan biri haline gelmiştir. 20. yüzyılda kaşmire olan ilgide önceki yıllara göre dalgalanmalar olsa da, 21. yüzyılda bu ilgi hızla artarak yükselişe geçmiştir. Kasmirci.com olarak sizlere piyasadaki en iyi kaşmir ürünlerini sunmaktayız.