1200 TL ve üzeri siparişlerde ÜCRETSİZ kargo – 7 iş günü içinde teslimat – Teslimattan sonraki 14 gün içinde değişim imkanı

Paşmina nedir?

Blog Peter Greša

Himalayalar'da anlatılan bir hikayeye göre "paşmina", kaşmir keçisinden daha yumuşak tüylere sahip olan paşmina keçisinden elde edilmekteymiş. Bu yalnızca bir rivayet olmakla beraber, paşmina kelimesinin köklerine baktığımızda farsçada yün anlamına gelen "paşm" kelimesine dayandığını görürüz. Yüzyıllar önce kaşmirden şalların ilk defa dokunmaya başladığı Nepal'e kadar ulaşan bu isim, şalların da aynı isimle anılmasını sağlamıştır.

Belirtmemiz gerekir ki, kaşmir keçisi dışında tüyleri bu kadar yumuşak olan ve başka bir isimle anılan bir keçi türü yoktur. Paşmina ile kaşmir yünü veya ipekle kaşmirin karışımdan oluşmuş bir yünden ve geleneksel olarak dokunmuş bir şaldan bahsetmekteyiz. Bunlardan ayrı olarak paşmina adı altında başka bir doğal tekstil malzemesi bulunmamaktadır. Paşminalar, kaşmir yününden üretilip elde dokunmuş, muazzam şık ve rengarenk şallardır. 

Paşmina yününde sahteciliğe dikkat!

Paşminanın tescille korunmadığı bazı ülkelerde malzemesi kaşmir olmayan "sözde" paşmina şallar satılmaktadır. Bu tarz sahtekarlıklara bizim mağazamızda rastlamayacağınızdan emin olabilirsiniz.